العربيةEnglishDeutschفارسیРусскийTürkçe

Bebeğinizi Her Zaman Aynı Şekilde Yatırmayın!

Bebeğinizi Her Zaman Aynı Şekilde Yatırmayın!

Bebeğinizi her zaman aynı şekilde yatırırsanız yumuşak olan kafa kemikleri yassılaşabilir. Bunu önlemek için de bebeğin deği­şik şekillerde yatırılması uygun olur. Bu konuda en iyi örneği Amerikalılar vermektedir, şöyle ki: Yeni doğan bebeği daha ilk gü­nünden başlayarak yüzükoyun yatağa koyarlar. Bu şekilde yatırı­lan çocuk sandığımız gibi havasız kalmaz ve boğulmaz. Buna ina­nabilirsiniz. Yüzükoyun yatırmaya ilişkin korkular doğru olsaydı, bugün Amerika’da nüfus artışı diye bir şey düşünülmezdi. Ayrıca, çocuğu yüzükoyun yatırmanın aşağıda sıralayacağımız birçok ya­rarları vardır:

Soluk alabilmek için başını sağa sola çeviren çocuğun boyun kasları gelişecektir. Öte yandan, karın üzerine yatırılan çocuğun hem sindirimi kolaylaşacak, hem de karın kasları kuvvetlenecek­tir. Bu şekilde yatırılan çocuklardaki kusma oranı sırtüstü yatırılan­lara oranla çok daha azdır. Bütün bunlar ötesinde, eğer çocuğun iştahının daha çok açılmasını ve uykusunun daha düzgün olması­nı istiyorsanız, bebeğinizi her gün belirli süreler içinde açık hava­da gezdirmeyi unutmayınız.

Oluşabilecek uyku sorunları;
Uykuya geçmeme, uyumama
Sık uyanma, uykuyu sürdürememe
Yorgun uyanma, etkisiz uyku  gibi karşımıza çıkabilmektedir.

17 ülke ve 0-36 ay arası 29287 çocuk, internet üzerinden yapılan araştırmaya göre; Asya kökenli ülkelerde çocukların daha geç yattıkları, toplam uyku sürelerinin daha kısa olduğu ve ailelerin daha sıklıkla uyku sorunu bildirdikleri saptanmıştır.

Yaren Keskin
Çocuk Gelişimci & Aile Danışmanı

İnstagram : @pre.parent

Facebook : Pre-Parent Türkiye

Mail : preparentturkey@gmail.com